En stövarjägares liv

Direktlänk till inlägg 24 augusti 2012

Lite om dagen och det rörliga elitproven!!

Av stovarjagaren - 24 augusti 2012 11:05

Hej,


Så då har man varit ute för fjärde gången och det går fortfarande trögt. Idag var vi ute mot havet och vi hittade en liten jösse som var svår att driva. Men det är ju en bra ”tränings” harar som min vän Björn brukar säga. Vad drev minuterar blev har jag ingen aning om men det var inte mycket. Nu får man ladda om inför helgen och börja damma av gamhunn!

 


Nu till något helt annat. På stövarfullmäktige 2012 beslutades det om att vi ska tillåta rörliga elitprov. Här nedan kan ni läsa vad det innebär.


”SvStkl har efter beslut av Stövarfullmäktige 2012 erhållit en generell dispens från Svenska Kennelklubbens jakthundskommitté om att införa Rörligt Elitklasprov på Hare/Räv i hela landet. Dispensen gäller från och med provsäsongen 2012 (1. september) och fram till nästa regelrevidering 2016. Beslutet från SKK/Jhk innebär att rörligt elitprov nu är möjligt för samtliga medlemmar i hela landet som har en kvalificerad hund, och inte som tidigare då dispensen enbart gällde boende i några få lokalklubbar i Mellansverige.

Rörligt Elitklassprov(R-Ekl)
Tvådagarsprov i följd på hare/räv anordnas på av hundägaren anskaffad provmark inom klubbens verksamhetsområde som provledaren godkänt. Detta prov skall genomföras på marker där hunden vanligtvis inte jagar. R-eklprov bedöms av olika domare respektive provdag, som hundägaren anskaffat och som ej dömt hunden till 1:a pris Ökl tidigare.
Provdag skall fastställas senast dagen före provdag. Anmälan i övrigt enligt lokalklubbens bestämmelser.

Berättigade att starta är hundar som vid jaktprov erövrat två 1:a pris Ökl-prov eller ett 1:a pris Ökl-prov jämte två RR-diplom erövrade under två jaktår.”

Såhär tänker jag runt det hela,

Rörligt elitprov är bara en ny möjlighet för våra medlemmar att kunna starta på elitprov, jag tror att våra ordinarie elitprov kommer att få fler startande i framtiden. Då kommer dom som går rörligt vilja TÄVLA och då starta på ordinarie elitprov. Fler hundar meriterande, större urvla att välja avelsdjur, fler stövare på prov = fler medlemmar. Hunden ska ju fortfarande gå 2 dagar i sträck, samma regelbok. Varför ska vi starta hundar i sämsta tänkbara drevförhållanden som det kan bli på fasta elitprov? Om det blir vargavintrar med mkt snö som vi ibland har då ena elitprovet efter det andra ställs in = inga meriterande hundar den säsongen= dålig urval på avelsdjur= dåligt med registreringar= färre medlemmar. Oftast kan man under denna period hitta tillfällen att starta rörligt. Det är nya tider och vi måste börja tänka på annat sätt. För det första så klarar vi inte av att leverara valpar. Det finns en efterfrågan men ingen vill ta någon valpkull. Vi har snart varg i hela landet och det medför ju att det inte kommer att gå att genomföra elitprov överallt. Vi har nya stövarägare som drar sig för att fara på elitproven för det kanske känner sig bedömda på förhand när man kommer till ett gäng slipade gubbar som bara ser sin hund före alla andras. Nu har man en möjlighet att få välja själv och börja på en lite mer lagom nivå än att kastas in i hetluften på en gång. Näe, jag ser bara en möjlighet att få fram mer avels matrial och fler medlemar ut på prov. Men det verkar vara svårt för många att testa något nytt. Man går och gräver i det gamla hela tiden för där känner man sig trygg. Kolla bara vilket liv det vart när pejlen kom? Nu jagar vi ju med pejlen. I framtiden så kanske man kommer döma några egenskaper efter pejlen. Kommer det bli liv då? Förmodligen. Men även där kan jag se fördelar. Man kan lätt bedöma sök och skall/hörbarhet. Tror ni det kommer bli negativt för våra stövare? Knappast. Så blicka framåt och våga testa något nytt. Det kanske kommer fungera, eller det kanske inte kommer fungera. Men det är en ny tid och vi måste göra något för att vända alla nedåtgående trender. Gör vi inget nu så kanske vi aldrig kommer orka göra det. Så ge det en chans och var inte så förbannat trångsynta och gamelmodiga. Det som fungerat förut kanske inte fungerar nu. Men vad vet jag? Jag är fortfarande en parvel inom stövar kretsar och många äldre och mer ”kunniga” har säkert en hel annan uppfattning än jag. Det kan jag köpa. Men jag köper inte resonemanget att inte våga testa något nytt. Man måste våga för att vinna har jag lärt mig. Och jag har kommit långt på det. Jag vill fortfarande hålla på med stövare i många år till och jag är villig att göra förändringar om jag tror det kan gynna oss. Det här tror jag gynnar oss och jag är er framtid. Så ge det en chans!? Eller så kan ni "sur" gubbar gå tillbaka till medeltiden medans jag går mot framtiden... eller?


Nog pratat om provregeler. Nu ska jag ladda om mina och hundarnas batterier. Jag ska försöka få lite sömn ikväll. Det blir som lite av den varna nu på försäsongen. Men vad gör man inte för sina hundar. Hoppas ni får en trevlig helg, och många härliga drev.

 
ANNONS
Det här inlägget går inte att kommentera.
Av stovarjagaren - 3 april 2013 10:10


    Jag erhöll idag tidningen Jägaren och upptäckte att allt går framåt och allt förändras i vår värld. Förr såg en varg ut som en varg men numera får den se ut hur som helst. Pärmbilden på det i dag erhållna exemplaret av Jägaren visar nämligen...

Av stovarjagaren - 8 februari 2013 11:31


  Hej, Som ni ser så har inte mina inlägg duggat tätt den senaste tiden. De beror på att tiden och orken inte räcker till. På jaktfronten har de inte hänt så mycket. Jakten är i stort sett över. Snön och skare sätter stopp för all jakt med ...

Av stovarjagaren - 25 januari 2013 13:19


  Hej, I helgen kommer det att hållas ett unghund-SM för Hamiltonstövare att genomföras. Hittills är det 60 hundar anmälda. Villkor för deltagande: Hunden (Hamiltonstövaren) får ej ha fyllt 4 år den dagen som provet genomförs. Pr...

Av stovarjagaren - 17 januari 2013 13:07


  (En extremt viktig varg i Sverige, men på andra sidan östersjön kallas dom hybrider)   Då får alltså den extremt viktiga ”varg” tiken leva kvar ett tag till. Förvaltningsrätten i STOCKHOLM tog beslutet idag att skyddsjakten på gu...

Av stovarjagaren - 14 januari 2013 10:25

  Hej,   När man har en bit att köra till sin jaktmark så är det svårt att avgöra hur vädret ser ut dit man ska. De blir som svårt att planera om man verkligen ska fara ut eller inte. I lördags var det en sån dag som gjorde att man tvekade. Fö...

Presentation

Omröstning

Nu går vi in på den andra halvan av jaktsäsongen. Vad tycker ni om det?
 Jagar hellre vitharar på barmark
 Har/rävjakt ska bedrivas på snö
 Vi får sällan snö där jag bor

Kalender

Ti On To Fr
   
1
2
3
4
5
6
7 8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
<<< Augusti 2012 >>>

Tidigare år

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Kategorier

Arkiv

Länkar

RSS

Besöksstatistik

Följ bloggen

Följ En stövarjägares liv med Blogkeen
Följ En stövarjägares liv med Bloglovin'

Skaffa en gratis bloggwww.bloggplatsen.se